Тестостеронот е важен за женското либидо

Објавено на: Dec 01, 2016 од Мама Ане

Со намалување на нивото на тестостерон во организмот кај жената се намалува и нејзиното либидо.

Доколку со помош на лабораториски анализи се открие недостаток на овој хормон и се наведе како причинител на намаленото либидо кај жената се превземаат чекори кон негово надоместување.

Тестостеронот во поголем број случаи како хормонална терапија се препишува од страна на лекар и тоа во форма на крема.

Намалување на нивото на овој хормон најчесто се забележува кај жените во предменопаузата. За многу жени, надоместувањето на овој хормон во организмот освем што ќе придонесе за подобрување на либидото, исто така може да придонесе за подобрување на сонот и расположението.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…