Тропско масло за бронзен тен

Објавено на: Aug 15, 2016 од Мама Кате

Во летните месеци сакаме да се сончаме на планина или покрај базенот и мoрето. Во грижата за бронзениот тен се доверуваме на козметиката која најчесто ни ја рекламираат. Во голем дел од неа се содржат корисни етерични масла, кои ја негуваат кожата, но исто така имаат низок заштитен фактор. Некои од нив се:

Кокосово масло (SPF 10), маслиново масло (SPF 8), масло од авокадо (SPF 15), масло од морков (SPF 35), сусамово масло (SPF 4), масло од јојоба (SPF 4).
За оние од вас кои сакаат миризливи масла, ви нудиме рецепт за повеќе бронзен тен.

Тропско масло

Тропски масло е составено од масла, кои ја негуваат кожата во длабочина. Придонесуваат за нејзината хидратација, и даваат пријатен мирис, се задржуваат подолго врз кожата.

Потребни состојки:
¼ кокосово масло
2 лажици ореово масло
2 лажички масло од авокадо
2 лажици масло од сусам
5-10 капки етерично масло од ванила
Ставете кокосово масло да се загрева на бавен оган или на пареа. Ставете ги останатите масла и додадете ванила. Пресипете ја смесата во стаклена тегла со капак и го чувајте на суво, ладно и темно место.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…