Уморните деца често се однесуваат хиперактивно

Најчесто сигналите кои бебето ги испраќа кон личностите што се во неговата непосредна околина се однесуваат на потребата за храна и одмор.

Ако бебето е одморно и сито, тогаш поголеми се можностите тоа да се зближи со луѓето од околината, пред се со неговите родители во останатото време кое го поминува будно.

Новороденчето спие и до 18 часа дневно, а сигналите на заморот ги испраќа почесто околку што мислиме.

Често уморните деца се однесуваат хиперактивно.

Дури и ако мислите дека активното однесување е покана за игра, тоа понекогаш е знак дека е време за дремка.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk