Универзалните вистини за мајчинството

Објавено на: Sep 15, 2016 од Мама Ане

Без разлика колку и да ги сакате своите деца, ќе дојдат моменти кога едноставно до толку ќе ви одат на нерви што нема да може да опишете.

Вашата кошница за алишта веќе никогаш нема да биде празна ( дури и во моментот кога машината го пере и последното нечисто парче облека ќе се најде некоја блуза од детето со остаток од јадењето )

Собите во домот веќе никогаш нема да ви бидат средени сите во исто време. Додека чистите со детето во домот очекувајте дека е можно додека ја средувате едната соба другата да биде во тотален хаос.

Децата ќе бидат пред телевизорот. Тивко е и мирно а вие набрзина завршувате некоја обврска низ домот чувствувајќи се истовремено и среќно што сте завршиле се што треба да завршите и чувствувајќи грижа на совест што не ги забавувате децата на креативен начин.

Секој дополнителен приход од пари ќе оди на вашите деца. Не дека немаат што да облечат, но тоа фустанче или фармерчиња едноставно излгедаат прекрасни.

Без разлика колку и да е вашиот сопруг прекрасен татко, тој никогаш нема да биде ВИЕ, нема да биде МАЈКА! Колку побрзо го сфатите ова толку помалку ќе се нервирате.

Со текот на времето можеби ќе ги замразите речениците што почнуваат со ЗОШТО! Зошто сонцето свети, зошто е ова камион а не автомобил, зошто…зошто….

Ништо чудно ако полека сфатите дека станувате исти како вашата мајка користејќи ги нејзините фрази и закани.

Ќе има денови кога ќе се чувствувате премногу успешно и денови кога ќе чувствувате како целосно промашување. Ќе сакате да побегнете од се. Ќе бидете задоволни од се што имате. И сето тоа може да се случи во еден ист ден.

Бидејќи јавните испади на бес се недозволиви успешно ќе научите како да ја префрлите насмевката преку лицето додека вриете во себе велејќи си ќе видат тие дома.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …