Вадење на заби во текот на бременоста

Вадењето на забите во текот на бременоста се препорачува искучиво доколку не постои друга опција за лекување и одржување на забот.

Инаку, процедурата на вадење на заб најчесто се одвива со преходно аплицирана локална анестезија.

Кај здравите трудници, крварењето по вадењето на забот не е ништо невообичаено и не е причина за загриженост.

Од друга страна пак, кај оние трудници кај кои е веќе дијагностицирано одредено пореметуваење во механизмот на згрутчување на крвта вадењето на забот е пожелно да се изврши по претходна консултација со гинекологот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk