Винскиот оцет помага против косопаст

Објавено на: Dec 20, 2016 од Мама Ане

Алопецијата не е само проблем на мажите. Многу жени се соочуваат со зголемено опаѓање на влакното од косата. За среќа, лекот е во винскиот оцет.

За да го направите овој домашен лосион против опаѓање на косата потребни ви се коприва, вода и вински оцет.

Земете 100 грама коприва и варете ја 20 минути во пола литар вода. Поклопете го садот и оставете да отстои околу 8 часа. Потоа процедете ја течноста и во неа додајте 200 грама вински оцет. Со овој лосион тријтего оној дел од главата каде косата е поретка секоја вечер пред легнување.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…