Витамини против депресија

Фолна киселина или витамин Б9 (еден од витамините Б комплекс) придонесува за создавање на хормони, како што норадреналинот, допамин и серотонин, кои влијаат на расположението и на зголемвањето на чувството на среќа, а со тоа и намалување на можностите за депресија. Покрај тоа, фолната киселина не само што ќе ве расположи, таа го намалува и ризикот од развој на Алцхајмерова болест, срцеви заболувања и мозочен удар, како што е посочено од страна на американскиот Национален институт за здравство.

ХРАНА

Фолната киселина може да се најде во листовите на зелениот зеленчук, односно, спанаќ и блитва , а исто така се наоѓа во ореви, квасец, како и во свинскиот, говедскиот и пилешкиот црн дроб.
Што се однесува за овошјето – авокадо, јагоди, цреши, портокали, ореви, лешници, и банани се богати со витамин Б9. Покрај тоа, таа може да се најде и во жолчки од јајце, семки од сончоглед, грав и боранија .
Така, изборот на храна која содржи фолна киселина е огромен и може да се најде нешто за сечиј вкус .
Во многу западни земји, фолна киселина се додава на производите од жито, поради што целото население внесуваат значителни количини од овој витамин.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk