Во кои случаи се препорачува колпоскопија

Објавено на: Jun 07, 2016 од Мама Ане

Колпоскопија е дијагностичка постапка во гинекологијата со чија помош се прегледуваат грлото на матката и внатрешноста на женските гениталии.

Тоа е назив за едноставен преглед со кој одблиску се прегледуваат клетките на грлото на матката.

Во постапката се користи оптички инструмент-колпоскоп кој со соодветно осветлување и зголемување ги прикажува сите промени во внатрешноста на мал екран поврзан со апаратот.
Најчесто колпоскопијата следи по позитивен ПАП тест, односно пап тест кој покажал присуство на абнормални клетки.

Оваа метода за преглед е исклучително важна бидејќи со нејзина помош многу лесно може да се воочат и најраните промени на грлото на матката чие ненавремено откривање можат да имаат сериозни последици по здравјето на жената.

Процедурата е многу едноставна, безболна а самиот преглед не трае повеќе од пет-шест минути.
Исто како и пап тестот и колпоскопијата има високо дијагностичка вредност во детекција на предмалигните состојби CIN I, II, III и малигните промени на грлото на матката.

Колпоскопија најчесто се прави во текот на гинеколошкиот преглед доколку постојат индикации за тоа или како рутински дел од прегледот во зависност од ординацијата.

Индикации за колпоскопија се:
– постоење на промени на грлото на матката наречени ранички
– крварење во текот на сексуалниот однос
– резултат од пап тестот кој бара дополнителни испитувања ( постоење на хпв односно цин )
– постоење на кондиломи на надворешните делови на вагината
– постоење на леукоплакија
– воспалувања на грлото на матката
– полипи во внатрешноста на вагината и на грлото на матката
– неочекувани вагинални крварења


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …