Во САД најкратко, во Естонија најдолго породилното отсуство

Најмал временски период на платено породилно отсуство од два месеци има во САД. Од друга страна, Естонија нуди и повеќе од година и пол платено отсуство, со што стана земја со најдобри услови и бенефиции за бремени жени.

Други земји што нудат платено породилно отсуство од една година се Бугарија, Романија, Јапонија, Литванија, Австрија, Чешка, Норвешка, Словачка и други.

Дури во 19 од 41 земја, поголемиот дел од платеното отстуство се однесува на породилното за жената, а во 31 земја и татковците имаат право да го користат отсуството. Сепак, нивното отсуство е поскромно и изнесува во просек две недели. Исклучок се Јапонија (30 недели) и Кореја (16 недели).

Португалија, Луксембург и Норвешка нудат околу два месеци родителско отсуство за татковци.

На Кипар, во Израел, Турција, Ирска, Швајцарија и Нов Зеланд, платеното отсуство се однесува на раѓање и грижа за бебето, но татковците немаат платено родителско отсуство.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk