За правилен раст и развој на децата им се неопходни протеини

Учеството на протеините во овозможувањето на правилниот раст и развој на еден детски организам се бележи преку нивото влијание врз зголемувањето на клетките во организмот, нивната правилна изградба и изградба на ткивата и органите- функции преку кои телото расте и се развива а организмот на детето функционира правилно.

Протеините се изградени од аминокиселини кои се основен составен елемент на нашето тело.

Ако преку исхраната детето не внесува доволно протеини тогаш можно е да се забележи забавување на растот кај детето, функцијата на органите може да се наруши, да се намали имунитетот односно детето лесно да заболува а заболувањата потешко да се лекуваат.

Секако најдобар избор на протеини е исхраната: јајцата, сите видови на месо, риба, млекото и млечните производи,мешункастиот зеленчук ( грав, грашок, леќа ) и сл.

 

 

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk