Зошто треба да се јаде грозје

Состојките кои ги содржи грозјето може да ја зголемат циркулацијата на крвта до мозокот со што се подобрува меморијата.

Ова овошје помага против болки при гихт или ревматоиден артритис, а неговите својства позитивно делуваат на кожата.

Грозјето содржи витамини А, Б и Ц, фолна киселина, ензими, фруктоза, глукоза, протеини и 13 минерали важни за човековиот организам.

Затоа грозјето се препорачува како превентива за различни болести. Благотворно е за срцето, крвните садови, крвната слика и против воспаленија.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk