Решете го проблемот со мувлата во домот користејќи природни состојки

Постојат два навистина ефикасни начини како да го решите проблемот со мувлата во вашиот дом користејќи природни состојки.

Еден од најефикасните борци против мувлата е маслото од чајно дрво, едно од најмоќните етерични масла што ни ги дала природата.
Ова масло има интензивен мирис што можеби нема да ви се допадне, но позитивната околност е што потребна ви е мала количина за да делувате против мувлата, а мирисот брзо исчезнува.

Се што треба да направите е да растворите две супени лажици масло од чајно дрво во 400 милилитри вода. Течноста преточете ја во шише со распрскувач и прскајте директно врз површините зафатени од мувла, без разлика дали тоа се ѕидовите или туш кабината.

Вториот добар сојузник во борба против мувлата е екстрактот од семки од грејпфрут. Ова може и да не е најефтината опција, но станува збор за бесмилосна супстанција која ја уништува мувлата за час.

Постапката е слична. Растворете 20 капки од екстрактот во 300 милилитри вода, а потоа со течноста испрскајте ги површините зафатени од мувла.

Likes:
0 0
Views:
233

Leave a Reply

Your email address will not be published.