Крем салата од макарони и маслинки

Подготовката е брза и едноставна, што ја прави крем салатата од макарони одличен избор за ненајавени гости.

За нејзината подготовка потребни ви се следниве производи:

» 500г. макарони
» 3 црвени печени пиперки
» 100г. маслинки без семка
» 5-6 кисели краставички
» 100г. мајонез
» 1 супена лажица вински оцет
» 2 кафени лажички шеќер
» сол
» црн пипер

Начин на подготовка:

Сварете ги макароните на вообичаениот начин.

Сварените макарони ставете ги настрана да се исцедат од водата и да се оладат, а вие, во меѓувреме преминете кон сецкање на останатите состојки – маслинките, краставичките и печените пиперки.

Во подлабок сад промешајте ги прво сецканите состојки со шеќерот, мајонезот и оцетот. Зачинете со сол и црн пипер.

На крај додадете ги сварените макарони и уште еднаш добро промешајте.

Вака подготвената салата декорирајте ја според ваша желба.

На здравје.

Likes:
0 0
Views:
263
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.