Пилешка салата со конзервирана пченка

Љубителите на пилешкото месо ќе уживаат во вкусот на уште една несекојдневна варијанта на незаменливата пилешка крем салата.

За подготовка на ова вкусно предјадење потребни ви се следниве состојки:

– 300 грама пилешки стек
– 100 грама зрна конзервирана пченка
– 50 грама печен сусам
– 2 поголеми корнишони
– 200 милилитри кисела павлака
– три лажици мајонез

Начин на подготовка:

Пилешкото месо сварете го и ситно исецкајте го. Конзервираната пченка додадете ја во садот со сецканото пилешко, а потоа додајте ги и ситно исецканите корнишони. На крај додадете го сусамот и добро промешајте ги состојките.

Киселата павлака промешајте ја со мајонезот и смесата соединете ја со останатите состојки. Уште еднаш добро промешајте. Оладете пред сервирање.

По желба, поросете врз подготвената и сервирана салата една супена лажица дробени кикирики.

На здравје.

Likes:
0 0
Views:
297
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.